Eğitim
Giriş Tarihi : 05-10-2021 17:24   Güncelleme : 05-10-2021 17:24

AİCU ile TÜBA Arasında Türkoloji Araştırmaları Destek Programı Protokolü İmzalandı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) arasında TÜBA Türkoloji Araştırmaları Destek Programı’na dair protokol imzalandı

AİCU ile TÜBA Arasında Türkoloji Araştırmaları Destek Programı Protokolü İmzalandı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ile Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) arasında TÜBA Türkoloji Araştırmaları Destek Programı’na dair protokol imzalandı.

Cumhurbaşkanlığı’nın Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve Mehmet Akif Ersoy (2021-2022) özel kutlama yılı genelgesi çerçevesinde yurt dışında çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan Türkologlara yönelik TÜBA tarafından yürütülen Türkoloji Araştırmaları Destek Programı Protokolü, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT ile TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer ŞEKER tarafından imzalandı. Protokolle Türkologlara burs verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlenirken Türkologlara her yıl Akademi Konseyince belirlenen konu ve alanlarda ilgili öğretim üyeleri ile birlikte ülkemizde ortak çalışma yapma imkânı sağlanmış olacak.

Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, “Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından çalışma konusuna göre belirlenen danışmanlardan, TÜBA tarafından belirlenen bursiyerler için bir öğretim üyesi görevlendirecek. Bursiyerlere, araştırmalarını yürüttükleri 3 ay boyunca konaklama imkânı Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından sağlanacak, yürütülen araştırmanın akademik başarısı ve bilimsel sorumluluğu vb. tüm akademik süreçler Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesiin sorumluluğunda olacaktır” diye konuştu.

Türkoloji Araştırmaları Destek Programı Protokolü, Rektörümüz Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT’un yanı sıra Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Kastamonu Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi’nin Rektörleri tarafından da imzalandı.