Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-04-2022 21:43   Güncelleme : 08-04-2022 21:43

GIDA DENETİMLERİ RAMAZANDA DA YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

GIDA DENETİMLERİ RAMAZANDA DA YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

GIDA DENETİMLERİ RAMAZANDA DA YOĞUN ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşması, Tarım ve Orman Bakanlığımızın önem verdiği konuların başında gelmektedir. Ramazan ayının da gelmesiyle birlikte gıda denetimlerimiz  İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görev yapan kontrol görevlileri eşliğinde, İl merkezi olmak üzere ve 7 İlçede faaliyet gösteren gıda üretim, satış ve toplu tüketim işletmelerinde denetimler yapılmaya devam ediliyor.

Gıda güvenilirliği çalışmaları, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine göre gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla;  İlimizde üretilen, satılan ve toplu tüketime sunulan gıda maddelerinin güvenirliliğine yönelik denetimler riske dayalı denetim, rutin denetim, Bakanlık/İl Yıllık Programı kapsamında numune denetimleri, 174 Alo Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bunların dışında özel günler, özel dönemlerde de denetimler yapılmaktadır.

         Denetimler ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan ENGİN; “İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle denetimlerimiz artırılmıştır. Özellikle toplu tüketim işyerleri, toplu iftarların yapıldığı yerler ve tedarikçileri, gıda satış yerleri, pastane, unlu mamuller ve tatlı üretim ve satış yerleri, ekmek-ekmek çeşitleri ile pide üretim ve satış yerleri, “ramazan paketi” adı altında muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı paketlerin satış ve dağıtımının yapıldığı gıda işyerleri, yoğun alışveriş yapılan diğer perakende işletmelerinin denetlenmesine ağırlık verilmektedir. Ayrıca gıda işletmecisi de ürettiği, işlediği, dağıttığı, depoladığı, satışa ve tüketime sunduğu tüm gıdalarda gıda mevzuatına uygunluğu sağlamak zorundadır.” dedi.