Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-10-2021 21:36   Güncelleme : 07-10-2021 21:36

İLİMİZ PATNOS İLÇESİNDE HAYVAN HASTALIKLARI EĞİTİMİ PROGRAMI VE MALZEME DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Hayvan Hastalıkları Eğitimi Programı Malzeme Dağıtım Töreni İlimiz Patnos İlçesi’nde düzenlendi

İLİMİZ PATNOS İLÇESİNDE HAYVAN HASTALIKLARI EĞİTİMİ PROGRAMI VE MALZEME DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında Hayvan Hastalıkları Eğitimi Programı Malzeme Dağıtım Töreni İlimiz Patnos İlçesi’nde düzenlendi. Törene Patnos Kaymakamı Sayın Yusuf CANKATAR, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN, İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Sayın Ferdi ÇELİK, İl Müdür Yardımcımız Zeki ÇELİK, Patnos İlçe Tarım Müdürü Yusuf İÇEN, İlçe Müdürlerimiz, Şube Müdürlerimiz, teknik personellerimiz ve üreticilerimiz katıldı. DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının finanse ettiği ve Patnos İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan proje ile üreticilerimize verilen eğitim sonrası çizme, tulum, eldiven, meme dezenfektanı ve ilaçlama sırt pompası dağıtıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Patnos Kaymakamı Sayın Yusuf CANKATAR, ”Türkiye’de tarımsal üretimden ve çiftçilerimizin emeğinden yararlanmayan hiçbir hane yoktur. Bu sebeple gerek Patnos İlçemizde, gerek İlimizde, gerek Ülkemizin çeşitli yerlerinde tarımsal üretimin, çiftçilerimizin ürettiği üründeki verimin arttırılmasının ve çiftçimizin kâra geçirilmesinin büyük önemi var.

Bu projemizle de, gerek yem bitkilerinin üretiminin arttırılmasında, gerek hayvansal üretim veriminin arttırılmasında büyük katkılarının olacağına inanıyorum. Bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Osman DEMİRDÖĞEN, ”Bitkisel ve hayvansal üretim gibi özellikle tarım sektöründe bu bölgenin potansiyelinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bu amaçla bu yıl içerisinde Ağrı’ya 7’si tarım sektöründe olmak üzere 9 proje ve 4.5 milyonluk destek sağlamış olduk. Bu projelerden 2 tanesi Patnos İlçesinde uygulanıyor. Başarılı uygulamalarından dolayı İlçe Müdürümüzü tebrik ederim. Kurumlar arası bu tür ilişkiler olmasa bu tür projelerin başarıya ulaşması çok zor. İlimizden ve İlçelerimizden gelecek projeler ile 2022 yılında da destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Vekilimiz Sayın Ferdi ÇELİK, ” DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunduğumuz ve 2021 yılında uygulamaya konulan 4 projemizden 2’si Patnos İlçemizde uygulanmaktadır.

Yine DAP Kalkınma İdaresi Başkanlığınca desteklenen Hayvan Hastalıkları Eğitim Projesi kapsamında 900 üreticimize 3 ay içerisinde dönemler halinde eğitim çalışmaları yapılacak olup, eğitime katılımı gerçekleşen 900 üreticimize Tulum, Çizme, Eldiven, Dezenfektan, İlaçlama Pompası ve Hayvan Hastalıkları ile ilgili ekipmanlar dağıtılacaktır. Yapılacak olan bu eğitimlerle modern hayvancılık konusunda yeni teknolojiler çiftçilere anlatılarak daha bilinçli bir hayvancılığın yapılması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında yapılacak eğitimlerin ve desteklemelerin çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni eder, üreticilerimize bereketli kazançlar dilerim. Programımıza teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim.  ”dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Patnos İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf İÇEN, ”İlçemiz 2200 büyükbaş yetiştiricisi ile potansiyeli oldukça yüksektir. Ancak bu projemizde 900 çiftçimize malzeme dağıtımı gerçekleştirebildik. 900 çiftçimizin 100’er kişilik gruplar halinde eğitimini tamamladıktan sonra malzeme dağıtımını gerçekleştireceğiz. Geri kalan 1300 çiftçimize de yeniden bu yıl DAP Bölge Kalkınma İdaresine projelerimizi sunduk.

Sayın Valimizin ‘Potansiyelini Keşfet Ağrı’ sloganıyla başlatmış olduğu seferberlikle, İl Müdürlüğümüz kanalıyla tarım ve hayvancılığa verdiği desteklerden biz de potansiyelimiz çerçevesinde yararlandık, yararlanmaya devam ediyoruz. Bu bağlamda üretim adına, bu projelerin gerçekleşmesi adına biz de Tarım Bakanlığı Teşkilatı çalışanları olarak çalıştık, çalışıyoruz, bundan sonra da var gücümüzle çalışacağımıza sizlerin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz.  ” dedi..